Mojca Jarc Sojč
Vsako leto, 12. novembra obeležujemo svetovni dan pljučnice. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je pljučnica vodilni vzrok smrti pri otrocih. Več kot 90 odstotkov smrti zaradi pljučnice pri otrocih je v državah v razvoju. Seveda pa pljučnica pogosto prizadene tudi starejše, osebe s kroničnimi boleznimi in posameznike z oslabljenim imunskim sistemom. Skoraj polovica ocenjenih 1,5 milijona smrti zaradi pljučnice pri odraslih, starejših od 50 let, je pripisana onesnaženju zraka in kajenju.
Pri pljučnici gre za vnetje pljučnega tkiva, parenhima. Povzročitelji doma pridobljenih pljučnic so lahko virusi, zlasti pri otrocih, mlajših od dveh let, bakterije in atipične bakterije, kot je npr. Mycoplasma pneumoniae. Na osnovi pregleda je težko razločevati med različnimi vrstami povzročiteljev, saj je klinična slika lahko podobna pri različnih povzročiteljih: povišana telesna temperatura, hitro dihanje, kašelj, utrujenost.
Za lažjo določitev povzročitelja pljučnice so poleg klasičnih metod danes na voljo tudi različne molekularne metode, ki omogočajo hitro diagnostiko in predpisovanje ustrezne terapije, kar pripomore tudi k zmanjševanju antibiotične rezistence.
V podjetju Mikro+Polo se zavedamo, kako pomembna je hitra diagnostika pri zdravljenju pljučnic. Zato že več kot 30 let sodelujemo s podjetjem bioMérieux in uporabljamo njihov panel za identifikacijo povzročiteljev pljučnice – Pneumonia panel, ki omogoča zaznavanje patogenov in genov antibiotične rezistence v približno eni uri.
Več o pljučnici v videu.
Viri:
- Mišič E. et all. (2010). Priporočila za obravnavo zunajbolnišnične pljučnice odraslih (prenovljena in dopolnjena izdaja, 2010) (str. 245-264). Zdravniški Vestnik.
- Pljučnica, ki jo povzroča Mycoplasma pneumoniae » Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije – DPABS
- World Pneumonia Day 2024 – Every Breath Counts
- BIOFIRE® FILMARRAY® Pneumonia (PN) Panel